Büyük Usta Münir Özkul Hakkın Rahmetine Kavuştu

Posted on

İNSAN soyunu ve akrabalık bağlarını yazmak, “Filâncanın torunuydu ve , falancanın kardpartnerinin baldızıyla evlenmişti, amcasının kızının eltisinin kardpartneri de esasen dayısının kayınbiraderinin teyze çocuğu idi” gibisinden kapının dış mandalı misali bağlantıları sıralamak pek âdetim değildir.

Ama, dün defnettiğimiz büyük sanatçı Münir Özkul için bu âdetimi bozacak ve hem rAhmetliden, hem de damadı olduğu önemli bir aileden bahsedeceğim.

Cevdet Paşa’yı kesinlikle işitmişsinizdir. 19. asrın en seçkin âlimlerindendir, hattâ önde gelenidir; Medenî Kanun’un kabulüne kadar kullanılan mpartnerhur “Mecelle” yi hazırl olan , aynı biçimde mpartnerhur olan “Tarih-i Cevdet” ile “Kısâs-ı Enbiyâ”yı kaleme almış ve daha birhayli eserler vermiştir. Bugün elli liralık banknotların üzerinde resmi bulunan önce kadın Romancı larımızdan Fatma Âliyen Hanım da Cevdet Paşa’nın öz kızıdır.

Münir Özkul bu sloganlarla uğurlandı…

Eski partneri oyuncu Suna Selen de törene katılarak Umman Özkul’a destek oldu

Tören ilksi konuşan Münir Özkul’un partneri Umman Özkul gözyaşlarını tutamadı. Özkul, “Çok üzgünüm, hep yanımda olmasını istiyordum ama. Tesellim, çok sorunları vardı, o sorunlardan kurtulduğu için” dedi.
Münir Özkul’un eski partneri oyuncu Suna Selen de törene katılarak Umman Özkul’a destek oldu. Suna Selen, “Türk Tiyatrosu için oldukça önemli bir isimdi. Çok dmademli bir sanatçımızdı. Şunu da söyleyeyim böyle bir melekle birlikte olduğu için şanslıydı. Aslında Umman Hanım hepimizin şansıydı. Hepimiz biliyoruz ne kadar yaşamını uzattığını, iyi baktığını” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir