Reza Zarrab’ın Recep Tayyip Erdoğan Son Durum

Posted on

Reza Zarrab’ın Recep Tayyip Erdoğan Son Durum

New York’ta tutuklandıktan daha sonra ilk ABD’nin İran yaptırımlarını delmek ve kara para aklamak gibi 7 ayrı suçtan sanık sıfatıyla yargılanmasına hazırlanılırken bir anda davanın sanık listesinden menfaatilan ve Hakan Atilla davasında hüküm verenlığın ‘tanık’ listesinde yargı salonuye menfaatilan Reza Zarrab’ ile ilgili enteresan ayrıntılar ortaya çıkıyor.
İstanbul Cumhuriyet Başhüküm verenlığı’nın talimatıyla Reza Zarrab’ın Türkiye’deki mal varlığına el konulmuş, üç çalışanı da gözaltına alınmıştı.

Reza Zarrab’ın Recep Tayyip Erdoğan Son Durum

Zarrab’ın yanısıra çalışan ve ABD’deki yargı salonuye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu, ilkki gece İstanbul Cumhuriyet Başhüküm verenlığı’nın talimatıyla gözaltına alındı.

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre TCK’nın 326/1 maddesindeki “Devletin güvenliğine ya da iç ya da dış siyasal faydalarına dair belge ya da vesikaları kısmen ya da tamamiyle ortadan kaldıran, tahrip eden ya da bunlar üzerinden sahtecilik yapan ya da geçici de olsa, bunları tahsis olundukları semtden diğer bir semtde kullanan, hileyle alan ya da çalan…” hükmünden haklarında prosedür yapılan üç şüpheli İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nde sorgulandı. Bu operasyonda Reza Zarrab’ın tutuklu olduğu sırada bazen kendi elyazısıyla bazen da avukatlarının aldığı notlarla kendilerine gönderdiği talimatlar da ele geçirildi.

WHATSAPP’LA GELEN DUBAİ BİLGİSİ:

Bu talimatlardan birinin Whatsapp uygulaması üzerinden Reza Zarrab’ın kendi elyazısıyla Sinem Arslan’a ABD’deki avukatları vasıtasıyla yollandığı iddia edildi. Talimatta Zarrab’ın ABD’de hüküm veren ile uzlaşmaya gitme olasılığı daha sonrası planlar yaptığı dikkat çekiyor. Talimatta, “Sinem, Burada e-postaden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da hüküm verenlarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten daha sonra Dubai’ye semtlpartnerebilir mi? Amerika’dan hedef Dubai’ye dışarı atmak ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan buluşma zamanıiste gidip yüz yüze görüş.”

El yazısı olmayan ve kim tarafından gönderildiği belli olmayan bir diğer uygulama kararı ise Zarrab’ın 4 Nisan 2017 daha sonrasına dikkat çekiliyor. Bu notta, “4 Nisan daha sonrası siz ve aileniz de sürece dahil edilebilirsiniz. Dubai’ye dönüşünüz sorunli olabilir. Özellikle 4 Nisan daha sonrasında bu yazdıklarıma dikkat” ibareleri gözden kaçmıyor.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE REZA ZARRAB SON DURUM:

4 Nisan 2017 tarihi ise Reza Zarrab’ın Miami’de tutuklandıktan daha sonra yargı salonuye çıkmak için belirlenen dava tarihi. Fakat sonrasında New York’ta halen süren yargı salonuye dair sürece girilmiş ve Reza Zarrab, Florida’daki yargı salonude daha ilk yaptığı kefalet müracaatsundan vazgeçmiş, Trump tarafından sonra görevden alınan Preet Bharara’nın Zarrab’ın New York’a nakli için müracaat yaptığı öğrenilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir