HDP’li Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi

Posted on

HDP’li Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin rapor yarın TBMM’de görüşülecek

HDP’li Leyla Zana Meclis gündeminin son sırasında bulunan, Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesine dair, TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon sunumu da Genel Kurulda ele alınacak.

Karma Komisyon, Anayasa’nın 81. maddesine makul şekilde ant içmeden, 1 Ekim 2016 – 30 Nisan 2017 döneminde Aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birlpartnerimine katılmaya Zana’nın “devamsızlık sebebiyle” milletvekilliğinin düşürülmesine oy çokluğuyla cevap vererek, hazırladığı sunumu Genel Kurula sunmuştur.HDP’li Leyla Zana

AA’nın haberine göre; Genel Kurul’da Zana’nın kendisi veya diğer bir milletvekili savunma yapabilecek.

Rapor üzerindeki seçim saklı yapılacak. Oylama, Karma Komisyon sunumu üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının sonrasında 24 saat daha sonra yapılabiliyor. Bu durumda seçimnın 10 Ocak Çarşamba yapılması bekleniyor.

TBMM Genel Kurulunda daha ilk, çalışmalara uzun vade katılmayan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ile Şırnak Milletvekili Faysal Sarıkalite’ın milletvekili düşürülmüştü. HDP’li Leyla Zana

“Milletvekili seçilmişe engel bir suça dair netlpartnermiş yargı salonu cevapları bulunan” HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, Hdp Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ile istifa eden CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey’in milletvekillikleri de düsürülerek sona erdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir